Jak pozbyć się zapachu stęchlizny? Poradnik

Posiadanie mieszkania w bloku lub starego domu jednorodzinnego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że w nieruchomości prędzej czy później pojawi się brzydki zapach stęchlizny i wilgoci. Z czego to wynika i co może być źródłem problemu? Odczuwalny zapach stęchlizny zazwyczaj wiąże się z długotrwale zalegającą wilgocią w murach i stropach. Zatem co zrobić, aby zneutralizować brzydki zapach i pozbyć się problemu stęchlizny ze swojej nieruchomości W tym poradniku znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Skąd bierze się zapach stęchlizny w domach i mieszkaniach?

Przyczyną występowania zapachu stęchlizny w domach (szczególnie tych niezamieszkałych) jest brak prawidłowego przepływu powietrza, czyli wentylacji. Oczywiście nie oznacza to, że w nowych nieruchomościach, np. mieszkaniach ryzyko występowania brzydkiego zapachy stęchlizny nie istnieje.

Dla przykładu: kiedy mieszkanie lub dom pozostaje nieużytkowane przez co najmniej kilka miesięcy, a w tym czasie nie zostały otwarte żadne okna i drzwi – jest duże prawdopodobieństwo, że po wejściu do nieruchomości poczujemy zapach stęchlizny. Źródłem problematyczne zapachy mogą być:

  • stare meble,
  • powierzchnie podłóg i posadzek wykonanych z wiekowych materiałów,
  • zawilgocone ściany i stropy,
  • dywany, które utrzymały wilgoć w trakcie dłuższej nieobecności lokatorów nieruchomości.

Jeśli już wiesz, co może powodować zapach stęchlizny w domu lub mieszkaniu, możesz podjąć zdecydowane działania w celu neutralizacji brzydkiego powonienia.

Usuwanie zapachu stęchlizny w praktyce – jak to zrobić? Skuteczne wskazówki w pigułce

Pozbywanie się zapachu stęchlizny jest możliwe nawet na własną rękę, o ile problem nie jest jeszcze zbyt rozległy. Domowe sposoby bywają skuteczne tylko wtedy, kiedy stęchlizna wynikająca z zalegającej wilgoci nie rozprzestrzeniła się jeszcze po całej nieruchomości.

Kiedy jednak żaden z domowych sposobów nie przynosi zadowalających efektów, warto skontaktować się z profesjonalistami w zakresie neutralizacji brzydkich zapachów w domach i mieszkaniach. Niemniej podstawą powinno być natychmiastowe wywietrzenie pomieszczeń, a następnie zlokalizowanie źródła problemu. Stęchlizna może wynikać z zalania nieruchomości, np. przez sąsiada, pozostawienia mokrych przedmiotów na dłużej w pomieszczeniach bez wentylacji.

Kilka sposobów na skuteczne usuwanie zapachu stęchlizny to:

  • częste wietrzenie pomieszczeń,
  • stosowanie środków chemicznych do usuwania pleśni i grzybów ze ścian,
  • usunięcie źródła problemu, np. nadmiernie zawilgocone ściany – tutaj w grę wchodzi wyłącznie kompleksowe osuszanie pomieszczeń.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przynosi zadowalających efektów w walce ze stęchlizną, zachęcamy do kontaktu z wykwalifikowanymi specjalistami w tym zakresie. Eksperci z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem będą w stanie usunąć ogniska wilgoci, zneutralizować grzyby i pleśń oraz wykonać ozonowanie, które pozwoli na skuteczne usunięcie nieprzyjemnego zapachu stęchlizny z nieruchomości.

Zapach stęchlizny w nieruchomości – dlaczego nie można bagatelizować tego problemu?

Powód jest prosty. Zapach stęchlizny wskazuje, że w budynku lub konkretnym lokalu panują nieodpowiednie warunki do życia powiązane z zawilgoceniem ścian, rozprzestrzeniającym się grzybem oraz drobnoustrojami. Najważniejsze jest to, aby zacząć działań i to w trybie natychmiastowym. Nowoczesna technologia osuszania pomieszczeń i usuwania brzydkich zapachów jest gwarancją zadowolenia ze zrealizowanych działań. 

Podobne wpisy