Zalane mieszkanie – co robić?
Problem zalanego mieszkania dotyka nie tylko właścicieli mieszkań w dużych, wielopiętrowych budynkach. Takie sytuacje zdarzają się także w domach jednorodzinnych, np. w wyniku uszkodzenia rur wodno-kanalizacyjnych. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musisz zatrzymać źródło wycieku! To podstawa, aby nie doprowadzić do większego uszkodzenia nieruchomości. Zastanawiasz się, jakie kroki należy podjąć po zatamowaniu wycieku i opanowaniu sytuacji? Przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek!
Zalane mieszkanie – przyczyny, wina i odszkodowanie
Jeśli już dojdzie do zalania mieszkania, warto szybko ustalić przyczynę takiej sytuacji oraz osobę, która zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. W budynkach mieszkalnych może dojść do zalania mieszkania z kilku powodów: nieuwaga sąsiada z wyższych kondygnacji, usterka sieci wodno-kanalizacyjnej lub uszkodzenie sprzętu RTV i AGD, co spowoduje zawilgocenie podłóg w nieruchomości.
Zalanie mieszkania to zdarzenie losowe, które najczęściej generuje wysokie koszty remontu, a często także uniemożliwia mieszkanie w nieruchomości przez jakiś czas. Pierwszym krokiem po wykryciu zalania mieszkania jest neutralizacja źródła wycieku. Kolejne kroki to:
- Zrobienie zdjęć widocznych uszkodzeń, np. zawilgocenia stropów i zniszczonych mebli.
- Ustalenie winowajcy za zaistniałą sytuację.
- Kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym, celem ubiegania się o wypłatę odszkodowania.
- Remont nieruchomości wraz z wcześniejszym osuszaniem budynku.
Warto dodać, że wypłata świadczenia odszkodowawczego jest uzależniona od tego, kto ponosi winę za zalane mieszkanie. Jeśli jest to sąsiad z góry, to on zostanie pociągnięty do wypłaty środków na poczet pokrycia kosztów remontu i strat materialnych powstałych w wyniku zalania mieszkania. W tym przypadku masz dwie możliwości. Możesz otrzymać pieniądze bezpośrednio od sąsiada lub od towarzystwa ubezpieczeniowego, o ile winowajca miał podpisaną polisę OC mieszkania.
W sytuacji, kiedy mieszkanie zostało zalane wskutek uszkodzenia rur wodno-kanalizacyjnych budynku, odpowiedzialność finansowa ponosi zarządca budynku wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym, które zajmuje się ochroną mienia mieszkańców.
Protokół zalania mieszkania – jak i dlaczego należy go zgłosić do ubezpieczyciela?
Pamiętaj, że nie każda polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie będzie gwarantować wypłatę świadczenia odszkodowawczego. Wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny zalania, a także od zakresu ochrony ustalonego na etapie podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Po zebraniu wszelkich dowodów związanych z zalaniem mieszkania, należy sporządzić stosowny protokół. Dodatkowo przydadzą się wszelkie załączniku w postaci zdjęć i nagrań wideo z wyrządzonych szkód. Zgromadzone dowody będą przydatne w przypadku ubiegania się o odszkodowanie lub w trakcie skierowania sprawy do sądu.
Jeśli chodzi o protokół dla ubezpieczyciela, dokument powinien zwierać takie informacje, jak:
- data i godzina zdarzenia,
- miejsce zamieszkania,
- dane kontaktowe właściciela,
- dokładny opis szkody z uwzględnieniem wszystkich strat,
- przyczyna zalania wraz ze wskazaniem danych winowajcy,
- dane osobowe świadków,
- podpis administratora budynku lub właściciela pojedynczego lokalu.
Termin składania wniosku o wypłatę odszkodowania to średnio 3-7 dni od czasu wystąpienia szkody, zależnie od rodzaju podpisanej polisy. Uwaga! Szkodę należy zgłosić wyłącznie do jednego ubezpieczyciela. Nie ma możliwości ubiegania się o kilka jednakowych odszkodowań z tytułu zalania mieszkania od różnych towarzystw ubezpieczeniowych.
Jeśli zdarzenie zostało wywołane z powodu zaniedbania zarządcy lub sąsiada, szkodę zgłaszasz ubezpieczycielowi, powołując się na polisę osoby ubezpieczonej. W razie braku ubezpieczenia osoby trzeciej odpowiedzialnej za zalanie mieszkania, sprawa może finalnie mieć swój finał w sądzie. W tym przypadku przydatne są dowody zdjęciowe i świadkowie zdarzenia. Dzięki temu szanse na pozytywne zakończenie sprawy są znacznie większe.