Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Często zdarza się, że nawet odpowiednia izolacja pomieszczeń nie gwarantuje zabezpieczenia przed wilgocią. Sporym problemem są uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych, które mogą prowadzić do zalania pomieszczeń mieszkalnych. W takiej sytuacji domowe sposoby neutralizacji wilgoci mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Chcesz dowiedzieć się, jak osuszyć mieszkanie z wilgoci? W tym artykule przedstawiamy kilka najskuteczniejszych rozwiązań.

Wilgoć w domu – przyczyny występowania

Wilgoć w domu lub w mieszkaniu to naturalne zjawisko, które pojawia się w wyniku codziennych czynności wykonywanych przez domowników. Kąpiel, mycie naczyń, a nawet oddychanie – to wszystko powoduje w pewnym stopniu powstawanie pary wodnej. Jeśli zauważysz wilgoć na ścianie, musisz bezzwłocznie zdecydować się na usuwanie wilgoci z powietrza. W przeciwnym razie w Twoim domu będą rozprzestrzeniać się groźne bakterie, które mogą być przyczyną wielu chorób.

Zanim poznasz najlepsze domowe i profesjonalne sposoby osuszania pomieszczeń, koniecznie dowiedz się, dlaczego wilgoć pojawia się w domu. Najpowszechniejsze przyczyny to:

  • gorące kąpiele domowników przy zamkniętych drzwiach do łazienki,
  • brak odpowiedniej wentylacji domu,
  • nieszczelne okna,
  • zbyt intensywna kondensacja pary wodnej w nieruchomości,
  • sposób termoizolacji budynku – wilgoć może też przedostawać się z wnętrza lub fundamentów poprzez słabo zaizolowane ściany i posadzki.

Likwidacja wilgoci w mieszkaniu – jak wykryć objawy nadmiernej wilgotności powietrza?

Najprostszą i prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą jest instalacja czujnika wilgotności. Możesz w tym celu użyć zwykłego czujnika temperatury i wilgotności. W ten sposób dowiesz się, jaki poziom zawilgocenia powietrza panuje w danym pomieszczeniu. Wilgoć w domu można rozpoznać też poprzez obserwację nieruchomości:

  • powstające przebarwienia na ścianach, grzyb i pleśń,
  • nieprzyjemny zapach stęchlizny w nieruchomości,
  • zaparowane okna i lustra,
  • odklejające się tapety ze ścian, kruszenie farb i odpadające tynki.

Wilgoć w domu może pojawiać się także z innych powodów: przecieki w poszyciu dachu, niepoprawnie ocieplone ściany, brak izolacji fundamentów, wady konstrukcyjne domu lub niesprawna wentylacja.

Domowe sposoby na wilgoć w domu

Usuwanie wilgoci z domu jest możliwe z użyciem domowych sposobów. Wystarczy kilka prostych czynności (powtarzanych regularnie), aby zredukować problem z wilgocią w domu. Kilka sprawdzonych metod to:

  1. Wietrzenie pomieszczeń – jeśli nie masz w domu systemu rekuperacji mechanicznej, staraj się wietrzyć pokoje, niezależnie od pory roku. Optymalna temperatura powietrza w domu to ok. 20-22 stopnie Celsjusza. Zbyt niskie lub zbyt wysokie, a nawet wahania temperatur mogą prowadzić do powstawania wilgoci.
  2. Pochłaniacze wilgoci – to dobry sposób, aby pozbyć się wilgoci w domu. Możesz umieścić niewielkie pojemniki absorpcyjne w miejscach, gdzie poziom wilgotności powietrza jest największy: w kuchni, łazience, a nawet spiżarni.
  3. Rośliny pochłaniające wilgoć – niektóre kwiaty i rośliny doniczkowe świetnie pochłaniają wilgoć. Warto mieć je w domu, aby usuwanie wilgoci ze ścian było znacznie skuteczniejsze.
  4. Stosowanie farb z mikrocząsteczkami srebra – niektóre farby zapewniają dobry poziom paroprzepuszczalności i odprowadzają wilgoć z pomieszczeń. To szczególnie istotne w łazienkach, kuchniach i pralniach. Dzięki temu mikroorganizmy i bakterie nie rozwijają się w pomieszczeniach.

Niestety, ale domowe metody często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Kiedy problem z wilgocią w domu daje się we znaki wszystkim domownikom, niestety, ale domowe metody nie będą wystarczająco skuteczne. 

Jak osuszyć ściany z wilgoci? Sposoby na wilgoć w domu

Jeśli domowe sposoby na wilgoć w domu nie przynoszą efektów, możesz zdecydować się na profesjonalne rozwiązania. Usuwanie wilgoci z powietrza to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli problem powoduje już powstawanie grzybów i pleśni na ścianach. A więc jak zneutralizować wilgoć na ścianach, stropach i podłogach? Kilka sprawdzonych metod to:

  • Wynajem osuszaczy powietrza – profesjonalny sprzęt pomoże Ci szybko pozbyć się wilgoci. Urządzenia do osuszania umożliwiają zneutralizować wilgoć w pokoju bez ingerencji w strukturę ścian. To w 100% bezinwazyjne metody działania. 
  • Inwestycja w domowy osuszacz powietrza lub nagrzewnicę – możesz kupić domowe urządzenia do osuszania pomieszczeń, choć te nie wykazują tak dobrych parametrów jak profesjonalne osuszacze. Na takie rozwiązanie możesz się zdecydować, jeśli problem wilgoci w domu nie wywołał jeszcze grzybów i pleśni na ścianach. Domowe osuszacze działają raczej profilaktycznie, aniżeli usuwają wilgoć ze ścian, np. po zalaniu.

Pomoc profesjonalistów – to najskuteczniejsze rozwiązanie, które umożliwia pozbycie się wilgoci z domu w krótkim czasie i z wysokim poziomem efektywności. Jeśli na ścianach pojawi się grzyb, pleśń lub – co gorsza – tynki zaczynają odpadać – nie czekaj i skontaktuj się z firmą osuszeniową. W takiej sytuacji to jedyne rozsądne rozwiązanie, które umożliwi usuwanie wilgoci z domu.

Zwalczanie wilgoci w domu – podsumowanie

Sposobów na likwidację wilgoci w domu jest mnóstwo – zarówno tych domowych, jak i profesjonalnych. Zanim zaczniesz działać, musisz ustalić skalę problemu. Jeśli nadmierna wilgoć jest wynikiem źle działającej wentylacji lub brakiem termoizolacji ścian, konieczne jest przeprowadzenie remontu. Dopiero wtedy, kiedy pozbędziesz się źródła problemu, możesz wybrać dowolny sposób na wilgoć w domu. Metodę działania zawsze dopasuj do skali problemu. W przeciwnym razie kłopoty z wilgocią, grzybem, pleśnią i bakteriami tylko się pogłębią.

Podobne wpisy