Osuszanie podposadzkowe – dlaczego jest takie ważne i na czym polega?

W domach oraz mieszkaniach często dochodzi do zawilgocenia powierzchni betonowej posadzki. To spory problem, gdyż wilgoć, która raz przedostanie się pod powierzchnię szlichty z betonu, nie jest w stanie samoistnie odparować, nawet po dłuższym czasie. Kiedy pomiary wilgotności wskazują jednoznacznie na wilgoć posadzki, trzeba zdecydować się na usługi osuszania podposadzkowego. To jedyny skuteczny sposób, który pozwala na pozbycie się wilgoci z posadzek. Dlaczego to takie ważne i kto może zająć się osuszaniem podposadzkowym? Sprawdź!

Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie podposadzkowe?

Usługa osuszania podposadzkowego to proces, z którego powinni skorzystać przede wszystkim właściciele mieszkań i domów, w których doszło do przedostania się wody pod powierzchnię posadzki. To ogromny problem szczególnie w budynkach, gdzie pod warstwą betonu znajdują się rury kanalizacyjne lub system ogrzewania podłogowego. Warto mieć na uwadze, że tylko wczesne wykrycie wilgoci w posadzce pozwala na zredukowanie licznych problemów, które bywają kosztowne dla gospodarstwa domowego.

Pierwsze oznaki wilgoci zalegającej w posadzkach można zobaczyć dopiero po kilku miesiącach, kiedy to na ścianach pojawiają się plamy z wody, pleśń oraz grzyb. Pierwsze oznaki to czarne plamki na ścianach. Wtedy usunięcie wilgoci z posadzek jest wyjątkowo trudne. Można podjąć wtedy radykalne kroki, zerwać podłogę i skuć posadzkę, aby osuszyć powierzchnię. Niemniej jednak to spore koszty, a także konieczność przeprowadzenia prac remontowych, które mogą ciągnąć się tygodniami.

Skutki zalegającej wilgoci w posadzkach

Jeśli woda będzie długotrwale oddziaływać na powierzchnię posadzek, finalnie może dojść do całkowitego uszkodzenia warstw izolacyjnych, w domu pojawi się wyjątkowo brzydki zapach stęchlizny, a tynki i farby na ścianach po prostu zaczną się kruszyć i odpadać. To właśnie dlatego warto zdecydować się na pomiary wilgotności, a następnie proces osuszania podposadzkowego. To dobre rozwiązanie, które pozwala zredukować ryzyko pojawienia się w domu pleśni, grzybów oraz wszechobecnych bakterii, które negatywnie wpływają na zdrowie domowników.

Osuszanie podposadzkowe – skuteczny sposób na wilgoć w posadzkach?

Mniej inwazyjnym i przede wszystkim skutecznym sposobem na usunięcie wilgoci z powierzchni pod posadzkami jest osuszanie podposadzkowe. Takie działania są realizowane wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów z dostępem do profesjonalnego sprzętu. Czy warto zdecydować się na takie usługi, jeśli pojawiają się pierwsze oznaki wilgoci? Tak i to jak najszybciej!

To szansa na uniknięcie kosztownego remontu oraz praktycznie bezinwazyjne usunięcie wilgoci z budynku – nawet ze 100% skuteczności. 

Niemniej jednak, kiedy dojdzie do zalania podłogi, izolacji (styropianu, wełny lub innego surowca) zwykłe osuszanie kondensacyjne nie będzie wystarczające. Wtedy profesjonaliści muszą zastosować inne procedury, czyli osuszanie podposadzkowe.

Podobne wpisy