Kapilarne podciąganie wody – dlaczego to poważny problem? Jak temu zapobiegać?

W dzisiejszych czasach brak prawidłowej izolacji murów oraz fundamentów to ogromny kłopot, szczególnie ze względu na nadmierne ryzyko zawilgocenia ścian, stropów oraz podłóg w całej nieruchomości. Nieszczelności w izolacji pionowej oraz poziomem budynku może prowadzić do występowania zjawiska kapilarnego podciągania wody. Na czym to polega? Jakie są efekty oddziaływania kapilarnego podciągania wody na budynek? Zobacz, dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego problemu!

Czym jest kapilarne podciąganie wody przez mury – najważniejsze informacje w pigułce

Kapilarne podciąganie wody z gruntu dotyczy przede wszystkim budynków, które już na etapie wznoszenia konstrukcji nie zostały odpowiednio zaizolowane. W efekcie mury całego obiektu stale są zawilgocone, na co wskazują profesjonalne pomiary wilgotności. Jeśli kapilarne podciąganie wody ma miejsce przez dłuższy czas, może to skutkować licznymi problemami, np. uszkodzeniem konstrukcji całego obiektu budowlanego, występowaniu nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniach, zalewaniu piwnicy oraz odpadającymi tynkami na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Kilka objawów, które można od razu zakwalifikować jako skutki występowania kapilarnego podciągania wilgoci z gruntu to:

  • widoczne zawilgocenia ścian wewnętrznych, które sięgają nawet do kilku pięter powyżej gruntu,
  • widoczne zasolenie ścian, co objawia się białymi plamami,
  • łuszczący się tynk i powłoki malarskie,
  • odparzenia widoczne na ścianach, tzw. puchnięcie tynków i gładzi,
  • degeneracja tapet, listew przypodłogowych oraz podłóg.

Co zatem zrobić, kiedy zaobserwujemy jakiekolwiek objawy wskazujące na kapilarne podciąganie wilgoci? Pierwszy krok to wykonanie pomiarów wilgotności z ustaleniem źródła problemu. Następnie trzeba poprawić poziom izolacji budynku, aby zniwelować ryzyko dalszego podciągania wody z gruntu. Kolejny krok to osuszanie ścian, np. metodą ESO lub innymi skutecznymi sposobami osuszania budynków.

Czym skutkuje proces kapilarnego podciągania wody w budynkach mieszkalnych? To trzeba wiedzieć!

Budynki, które mają nieprawidłowo wykonaną izolację pionową i poziomą są wyjątkowo mocno narażone na kapilarne podciąganie wody z gruntu. Takie zjawisko (jeśli nie zostanie usunięte) może generować spore problemy już podczas użytkowania budynku i pomieszczeń mieszkalnych. Kilka skutków oddziaływania kapilarnego podciągania wilgoci przedstawiamy poniżej.

  1. Obszerne zniszczenia na terenie całego obiektu – uszkodzeniom w wyniku oddziaływania wilgoci mogą ulec ściany, stropy, konstrukcja dachu, fundamenty oraz elementy wyposażenia domu. W skrajnych przypadkach dochodzi do naruszenia bezpieczeństwa konstrukcji budynku.
  2. Problemy zdrowotne mieszkańców –  chodzi głównie o oddziaływanie grzybów i pleśni na organizm człowieka. Te czynniki powodują problemy z oddychaniem, reakcje uczuleniowe, a nawet przewlekły kaszel.
  3. Wysokie koszty ogrzewania – zawilgocone ściany i stropy słabo utrzymują ciepło generowane przez piec w sezonach zimowych. To sprawia, że system grzewczy zużywa więcej energii, a mimo to temperatury w pomieszczeniach wciąż nie są komfortowe, gdyż wilgotne ściany oddają zbyt dużo ciepła na zewnątrz.
  4. Bezpieczeństwo – to ostatni aspekt, na który rzutuje kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu. Brak reakcji ze strony właściciela nieruchomości może skutkować całkowitym zniszczeniem budynku i koniecznością jego wyburzenia ze względu na naruszenie konstrukcji wsporczych.

Teraz już wiesz, czym skutkuje kapilarne podciąganie wilgoci i jak mniej więcej można zapobiegać temu zjawisku. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, koniecznie skontaktuj się z rzetelną firmą osuszeniową. Otrzymasz pomoc w zakresie analizy wilgotności budynku, osuszania pomieszczeń i ścian, a także oszacowania kosztów remontu, które wynikają z uszkodzeń, do jakich doprowadziła wilgo kapilarna.

Podobne wpisy