Pomiary wilgoci – dlaczego i kiedy warto je wykonać?

Zastanawiasz się nad zamówieniem usługi pomiarów wilgoci w swojej nieruchomości, ale nie wiesz, czy tak naprawdę potrzebujesz takiej analizy? W większości budynków, które uległy zalaniu, podtopieniu lub są narażone na kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu wręcz koniecznością, jest przeprowadzenie pomiarów wilgotności. To podstawowe działania, które mają na celu oszacowanie, jak obszerna jest skala problemu związanego z wilgocią. Na podstawie pomiarów wilgotności można przede wszystkim dopasować metody działania, które pozwolą na kompleksowe osuszenie budynku z zalegającej wilgoci.

Kiedy pomiary wilgoci w budynkach mają sens?

Profesjonalne usługi pomiarów wilgotności mają sens w różnych sytuacjach. Możesz zdecydować się na standardową analizę nasycenia wodą ścian, podłóg oraz stropów, które zostały zalane przez sąsiada lub w wyniku podtopienia albo nieszczelnego dachu domu.  Jest też wiele innych powodów, dla których warto zdecydować się na kompleksową usługę pomiarów wilgotności w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. 

Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których naprawdę warto postawić na pracę profesjonalistów. To szczególnie ważne, jeśli masz problem z wilgocią, grzybem, pleśnią i zapachem stęchlizny w pomieszczeniach. Tylko na podstawie pomiarów wilgotności będziesz w stanie oszacować, jak kosztowne będzie usunięcie problemu i jego skutków.

Pomiar wilgotności przed kupnem nieruchomości

Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, często decydują się na pomiar wilgotności realizowany przez profesjonalną firmę. To podstawa, aby oszacować opłacalność zakupu wybranego lokum mieszkalnego. To szansa na wykrycie ukrytych wad budynku, nadmiernego zawilgocenia ścian oraz podłóg czy nawet wilgoci technologicznej, która uniemożliwia wykonanie prac remontowych.

Co więcej, pomiary wilgotności pozwalają wykryć uszkodzenia w instalacji wodno-kanalizacyjnej, uszkodzenia ścian, a miejsca, w których pojawia się prawdopodobieństwo pleśni i grzyba po zalegającej wilgoci. Na podstawie wyników analizy wilgotności mieszkania można łatwiej ocenić czy warto kupić daną nieruchomość, czy może lepiej poszukać innej inwestycji.

Weryfikacja poziomu wilgotności przed remontem budynku

To ważne, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowo-budowlanych zweryfikować, jaki jest poziom wilgotności budynku. Kiedy wilgoć technologiczna ma zbyt wysoki poziom, zbyt wcześnie nałożone tynki, farby oraz podłogi mogą ulec uszkodzeniu, a to wygeneruje dodatkowe koszty remontu. Prace remontowo-wykończeniowe należy przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy pomiary wilgotności wskazują na akceptowalny poziom wilgoci stropów i ścian.

Analiza wilgotności posadzki przed ułożeniem podłóg

To kolejna sytuacja, w której warto wykorzystać profesjonalne pomiary wilgotności. W starszych domach i mieszkaniach może zdarzyć się, że poziom wilgoci w posadzce jest wręcz zatrważający. Brak wcześniejszej weryfikacji poziomu wilgoci przed ułożeniem drogiego parkietu lub paneli z czasem skutkowałoby puchnięciem powierzchni i całkowitym zerwaniem ułożonej podłogi. Decydując się na kompleksowe pomiary wilgotności, można uniknąć zbędnych wydatków z tego tytułu.

Pomiary wilgotności po zalaniu mieszkania

Osoby, które mają własne mieszkanie, również mogą postawić na pełne pomiary wilgotności wraz z raportem analizy. To dobry sposób, aby ocenić, jak mocno zawilgocone zostały ściany i podłogi, np. w wyniku zalania nieruchomości przez sąsiada z wyższych pięter. To pozwala na oszacowanie kosztów remontu oraz dopasowanie odpowiedniej metody osuszania budynku, aby jak najprędzej pozbyć się zalegającej wilgoci i uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się grzybów, pleśni i brzydkiego zapachu.

Analiza wilgotności więźby dachowej i drewnianych elementów

Usługi pomiarów wilgotności są dobrym wyborem, szczególnie jeśli chcemy sprawdzić, czy więźba dachowa nie została uszkodzona przez oddziaływanie wody. Najprostszy sposób to pomiar wilgoci na drewnianych elementach konstrukcji. Odpowiednio wczesne wykrycie problemu pozwala na zastosowanie odpowiednich metod osuszania i uniknięcie uszkodzenia kluczowych elementów. W przeciwnym razie zachodzi konieczność ich wymiany, a nawet kompleksowy remont poszycia dachowego, a to naprawdę wysokie koszty.

Analiza i pomiary wilgotności w budynkach – jakie wartości są akceptowalne?

Firma realizująca pomiary wilgotności zawsze zestawia wyniki analizy ze standardowymi wartościami, które są unormowane przez Prawo budowlane. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych w temperaturze pokojowej, optymalna wartość wilgotności to ok. 45-68%, natomiast jeśli chodzi o drewniane elementy konstrukcji, np. poszycia dachowego – maksymalnie 15% wilgotności. 

Mury i tynki na ścianach nie powinny mieć wilgotności większej niż do 3%. W przeciwnym razie nałożona warstwa farb i innych powłok ozdobnych nie będzie trwała i prawdopodobnie po czasie odpadnie lub zacznie się nieestetycznie łuszczyć.

Pomiary wilgotności w praktyce – najważniejsze informacje

W dzisiejszych czasach na pomiary wilgotności w budynkach może zdecydować się praktycznie każdy, niezależnie od skali problemu. Zarówno mieszkania, domy, jak i budynki biurowe mogą ulec zalaniu lub zawilgoceniu w wyniku podciągania wody z gruntu. W takich przypadkach zawsze warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów i wybrać kompleksowe usługi pomiarów wilgotności.

Współpracując z profesjonalistami możesz liczyć na takie wsparcie, jak: pomiar wilgoci, lokalizowanie wycieków i uszkodzeń instalacji wodno-kanalizacyjnej, pomoc w ustaleniu planu działania w zakresie osuszania. Im wcześniej wykryty problem związany z wilgocią w budynku oraz jego źródło, tym lepiej. Dzięki temu można ograniczyć koszty osuszania oraz ewentualnego remontu, jeśli doszło już do uszkodzeń konstrukcji budynku. Zbyt długo oddziałująca wilgoć może też powodować występowanie wilgoci i grzybów, które można również usunąć usługami odgrzybiania i ozonowania.

Podobne wpisy