Przeciekający sufit w domu – co zrobić w razie przecieku?

Problem z przeciekającym sufitem może dotknąć praktycznie każdego. Mowa tu nie tylko o właścicielach mieszkań w dużych blokach, ale także domów. Do zawilgocenia sufitu może dojść w wyniku, np. zalania przez sąsiada lub uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej budynku. Zatem co zrobić w sytuacji, kiedy sufit przecieka i do kogo zgłosić się po pomoc? W tym poradniku znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci zredukować wysokie koszty uszkodzenia nieruchomości w wyniku przeciekającego sufitu.

Co zrobić, kiedy sufit w domu przecieka?

Wyobraź sobie sytuację, że wygodnie siedzisz na kanapie w salonie, oglądasz Netflixa i nagle… woda kapie Ci na głowę. Brzmi jak zły sen, ale w rzeczywistości taka sytuacja może przydarzyć się naprawdę. W takiej sytuacji musisz przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek oraz trzeźwe myślenie. Tutaj liczy się czas reakcji, gdyż im szybciej zaczniesz zapobiegać rozprzestrzenianiu się wilgoci, tym mniejsze będą zniszczenia w całym domu.

Pierwszy krok to szybkie odcięcie źródła wody w budynku, następnie telefon do specjalistów zajmujących się lokalizowaniem wycieków, a następnie szybka próba sprawdzenia, gdzie jest źródło problemu. Im szybciej wykryjesz, w czym problem, tym szybciej zażegnasz kłopot wody cieknącej z sufitu. 

Przeciekający sufit w domu – co może być powodem takiej sytuacji?

Jest co najmniej kilka przyczyn, które mogą być prowodyrem przeciekającego sufitu w domu. Do zalania nieruchomości w ten sposób dochodzi najczęściej w wyniku uszkodzenia rur wodno-kanalizacyjnych w budynku lub uszkodzenia instalacji ogrzewania podłogowego. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – trzeba działać.

Uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna lub ogrzewanie podłogowe

Jeśli doszło do przecieku z rury, czym prędzej skontaktuj się z fachowcem, który ekspresowo wykryje źródło problemu, odetnie dopływ wody i naprawi uszkodzone elementy instalacji. Szybka weryfikacja źródła problemu to realna szansa na zminimalizowanie kosztów oraz zniszczeń w całej nieruchomości.

W razie pęknięcia rury najważniejsze jest odcięcie dopływu wody. Bez tego wyciek będzie się pogłębiać i może sprawić, że zawilgoceniu ulegnie cały sufit, ściany oraz podłogi. To właściciel nieruchomości powinien wiedzieć, gdzie znajduje się główny zawór wodny, aby szybko go zamknąć w razie potrzeby.

Nieszczelność konstrukcji dachowej

W domach jedno- i wielorodzinnych częstym powodem przeciekającego dachu może być nieszczelność konstrukcji dachowej. Mowa tu przede wszystkim o błędnie wykonanej izolacji poszycia dachowego lub po prostu uszkodzeniu dachu w wyniku wieloletniej eksploatacji. Jeśli woda cieknie z sufitu w wyniku nieszczelności na dachu, trzeba przede wszystkim czym prędzej załatać dziurę oraz wyeliminować źródło problemu. Dopiero wtedy można rozpocząć szacowanie strat.

Uwaga! Kiedy woda zaczęła już mocno kapać z powierzchni sufitu w domu, musisz przede wszystkim skontaktować się z firmą, która wykona pełne osuszanie budynku wraz z pomiarem wilgotności. To podstawa, aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniającej się pleśni i grzybów, a także zapachu stęchlizny w całej nieruchomości.

Podobne wpisy