Ozonowanie – jak powinno być wykonywane? Procedury w praktyce

Poprawnie wykonana procedura ozonowania pozwala na usunięcie z budynku nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, który jest skutkiem długotrwałego zawilgocenia ścian oraz stropów. Chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce przeprowadzany jest proces ozonowania i kto powinien się tym zająć? Sprawdź poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze na temat ozonowania budynków i pomieszczeń.

Czym jest ozonowanie?

Usługi ozonowania budynków lub konkretnych pomieszczeń polegają przede wszystkim na kompleksowym usunięciu nieprzyjemnych zapachów, wirusów oraz bakterii i grzybów. To kluczowe, szczególnie w budynkach, gdzie doszło do zalania lub długotrwałego zawilgocenia ścian oraz stropów.

Realizacją procesu ozonowania powinny zajmować się wyłącznie wykwalifikowane firmy, których pracownicy mają stosowne certyfikaty potwierdzające posiadanie umiejętności praktycznych oraz wiedzy teoretycznej z zakresu ozonowania. Wyłącznie doświadczony i wykwalifikowany specjalista będzie w stanie wykonać usługę ozonowania tak, aby była jak najskuteczniejsza. Ważne jest to, aby przed przystąpieniem do ozonowania zabezpieczyć cały budynek. W przeciwnym razie substancja lotna mogłaby stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Profesjonalne ozonowanie budynków – jak działają profesjonaliści?

Firmy specjalizujące się w ozonowaniu budynków dbają o to, aby przeprowadzać tę procedurę zgodnie z przepisami bezpieczeństwa pracy. Dodatkowo do wykonania usługi potrzebne są specjalistyczne narzędzia takie, jak:

  • generator ozonu,
  • wentylatory do rozprowadzania substancji lotnej po pomieszczeniach,
  • miernik stężenia ozonu – niskiego oraz wysokiego.

Przed rozpoczęciem procesu ozonowania trzeba szczelnie zamknąć wszystkie pomieszczenia i oczyścić je z kwiatów, pożywienia oraz osób postronnych. W przeciwnym razie ozon nie zadziała tak, jak powinien lub doprowadzi do efektów niepożądanych. Warto też dodać, że specjaliści zajmujący się ozonowaniem muszą dokładnie wiedzieć, jakie stężenie procentowe ozonu wytworzyć i jak długo je utrzymać, aby dokładnie oczyścić pomieszczenia z bakterii, drobnoustrojów, wirusów oraz brzydkich zapachów.

Procedura ozonowania – krok po kroku

Realizacja procesu ozonowania przez wykwalifikowanych ekspertów firmy osuszeniowej wymaga przejścia przez kilka kroków. Najważniejsze to:

  1. Przygotowanie pomieszczenia.
  2. Rozstawienie sprzętu, czyli generatorów ozonu, wiatraków i nawilżaczy powietrza.
  3. Uruchomienie procesu ozonowania wraz z pełnym monitoringiem.
  4. Zakończenie ozonowania poprzez wietrzenie pomieszczeń oraz pomiary stężenia ozonu.

Cała procedura ozonowania może potrwać średnio 2-3 godziny, zależnie od obszaru, który jednorazowo zostanie poddany procesowi oczyszczania poprzez ozonowanie. Zawsze warto decydować się na ozonowanie tylko wtedy, kiedy masz pewność, że zrobią to wykwalifikowani specjaliści. To gwarancja, że procedura zostanie przeprowadzona tak, jak należy, a efekty ozonowania będą widoczne praktycznie od razu.

Usługa wykonana przez profesjonalną firmę pozwala skutecznie pozbyć się brzydkiego zapachu stęchlizny, grzyba, pleśni oraz bakterii rozprzestrzeniających się po pomieszczeniach.

Podobne wpisy